کردیت کارت در ایران چند سال است که ارائه می شود؟

کردیت کارت در ایران چند سال است که ارائه می شود؟ | آسان کارت
به علت مزیت های متعددی که کارتهای اعتباری بین المللی نظیر ویزا کارت، مسترکارت، آمریکن اکسپرس و ... دارند، شبکه های بانکی و مالی اکثر کشورهای دنیا به آنها متصل می باشند. بعد از جنگ جهانی دوم، کارت های اعتباری با سرعت قابل توجهی توسعه پیدا کردند.
اما شرایط استفاده از ویزا کارت و مستر کارت در ایران به علت برخی مسائل متفاوت تر از سایر کشورها بوده است. در سالهای قبل از انقلاب، به دلیل نبود زیر ساخت های بانکی مناسب امکان استفاده از این کارتها مهیا نبود. بعد از انقلاب اسلامی نیز، با توجه به محدودیت هایی که کشورهای پیشرفته بالاخص آمریکا با عنوان تحریم بر شبکه پولی- مالی کشورمان قرار دادند، شرایط استفاده از این کارت ها به شدت محدود شد. این روند در سالهای جنگ تحمیلی و حتی بعد از آن نیز بدتر شد به نحوی که علاوه بر عدم امکان استفاده از کارتهای اعتباری بین المللی در ایران، به مرور سایر ارتباط های بانکی نظیر سوئیفت نیز با مشکلات متعددی روبرو گردید.
در خلال سالهایی که تحریم ها رفته رفته شدیدتر می شد، برخی از بانکهای دولتی ایران به صورت جسته و گریخته، با بررسی راهکارهای گریز از شرایط تحریمی، با بانکهای کشورهای مختلف بخصوص کشورهای همسایه وارد مذاکره می شدند و قراردادهایی نیز امضا می نمودند. ولی هر بار با وجود کمی پیشرفت محسوس، متأسفانه قراردادها نیمه کاره می ماند. قرارداد بانک ملی با یک بانک قبرسی از اولین این تلاش ها بود که بانک ملی می خواست از طریق سوئیچ آن بانک بتواند به شبکه بین المللی این کارت ها وصل شود. اجرایی کردن این قرارداد در دهه 1370 تا آنجا پیش رفت که حتی خودپردازهای ویزا کارت و مستر کارت به طور محدود ایجاد شدند، ولی با بدتر شدن حلقه های تحریم بی استفاده ماندند.
بعد از آن بود که پای بانکهای خصوصی نیز به این موضوع باز شد. بانکهایی نظیر بانک پارسیان و بانک اقتصاد نوین به عنوان پیشگامان این امر مطرح شدند، ولی از آنجایی که هر کدام از راهکارهایی که این بانک ها بوجود می آوردند، راه های گریز از تحریم های شبکه پولی و مالی بود، هر بار با مشکلاتی مواجه گشتند. معمولا بانکها با واسطه قرار دادن یک شرکت تبادلات خود را انجام می دادند که متاسفانه این فعالیت ها نیز راه به جایی نبرد. نمونه ای از این کارت ها که تا این اواخر همچنان به صورت محدود توسط بانک پارسیان شارژ می شده است کارت های سودیرت بانک تاجیکستان (Sodirot Bank) هستند که البته از ابتدای سال 1395 دیگر آنها هم قابلیت شارژ و استفاده نداشته اند.
نمونه ی دیگری از این قراردادها که بین شرکتهای واسطه ای و یک بانک آذربایجانی بود تا حدودی ادامه پیدا کرد و بانک شهر به صورت رسمی آن را در صرافی شهر ارائه می داد. گسترده شدن کارت های رویال بانک به حدی بود که در صرافی های مطرح، استند این کارت ها قرار داده شده بود و به راحتی ثبت نام و شارژ می شدند. اما کم کم با افزایش تحریم ها و مداخله شرکت ویزا، بانک آذربایجانی با جریمه سنگین مواجه شد تا جایی که بانک ورشکست شد و کلیه مبالغ ایرانی ها در این کارت ها از بین رفت.
پس از این موارد فعالیت شرکت های خصوصی که کمتر در معرض دید بین المللی بودند و تاثیر تحریم های موجود بر شبکه بانکی دولتی بر آنها به مراتب کمتر بود، ظهور کردند. شرکتهای خصوصی می توانستند از چابکی خود استفاده کرده و از موقعیت های موجود برای کمر نگ کردن تحریم های اعمال شده استفاده کنند. در همین راستا شرکت آسان کارت با تجربه و دانش پیشین موسسان خود در این حوزه با توزیع و ارائه کارت های موسسه مالی اعتباری ماجدالفطیم امارات (با برند تراول ایزیTravel-EZ ) فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد.
اگرچه خاطره بد کاربران ایرانی در استفاده از کارت های اعتباری بین المللی بخصوص بانک آذربایجانی و سودجویی بسیاری از موسسات خارجی، ارائه خدمات مناسب و مستمر در این حوزه را با مشکلات متعددی مواجه می کرد، اما ایجاد زیرساخت های مناسب، پشتیبانی خوب و دوام استفاده از کارت های تراول ایزی باعث شد کم کم اعتماد استفاده از کارت های بین المللی به کاربران ایرانی برگردد.
در سالهای اخیر، این کارت ها در قالب "کارت های با نام" و "کارت های هدیه" در اختیار بسیاری از کاربران ایرانی قرار گرفته است. پس از لغو بسیاری از تحریم ها در سال 1394 و توافق "برجام"، استفاده از این کارت ها به شدت افزایش یافت اما متاسفانه اخیراً به دلیل تحریمهای مالی باقی مانده آمریکا و حساسیت های visa روی ایران، در اواسط ساال 1395 خدمات این شرکت نیز به ایرانی ها محدود شد.
در حال حاضر مستر کارت های مجازی صادره از Capital Bankکشور اردن نیز توسط آسان کارت ارائه می شوند که تقریبا همان قابلیت های ویزا کارت های تراول ایزی را دارند که صدور و شارژ آن ها به صورت آنی است. همچنین امید است از اوایل سال 2017 کارت های با نام مستر نیز در ایران تحویل داده شوند .
همان طور که در همه جهان رایج است، کارت های Prepaid معمولا توسط شرکت های خصوصی و موسسات مالی ارائه می شوند. بنابراین امروزه این شرکتها در ایران نیاز به سازماندهی و شکل گیری یک اتحادیه مستقل دارند تا بتوانند فعالیت خود را به صورت رسمی تر و تحت نظارت دولت انجام دهند. با لغو تحریم های مربوطه امید است توسعه کارتهای اعتباری بین المللی در ایران تسریع شود و متقاضیان کارتها، بتوانند بدون محدودیت، فعالیت های مالی خود را بی دغدغه و در کمال امنیت انجام دهند.