نحوه پرداخت هزینه آزمون PMP و عضویت

نحوه پرداخت هزینه آزمون PMP و عضویت | آسان کارت

آزمون مدیریت پروژه PMP

مدرک مدیریت پروژه حرفه ای PMP یا Project Management Professional، معتبر ترین سرتیفیکیت در زمینه مدیریت پروژه در جهان است که توسط انستیتو مدیریت پروژه آمریکا (PMI) به داوطلبینی که در آزمون PMP قبول شده و حق عضویت PMI را پرداخت کرده اند، اعطا می شود. آزمون پی ام پی PMP بر اساس پکیج مدیریت پروژه PMBOK انجام گرفته و  از 10 مبحث مختلف زیر آزمون PMP سوال پرسیده می شود که لازم است داوطلبان از طریق  کتابها و دوره های آموزشی، آمادگی لازم در آزمون PMP را کسب کنند:

  1. مدیریت یکپارچه‌سازی پروژه (Project Integration Management)
  2. مدیریت محدوده پروژه (Project Scope Management)
  3. مدیریت زمان پروژه (Project Time Management)
  4. مدیریت هزینه پروژه (Project Cost Management)
  5. مدیریت کیفیت پروژه (Project Quality Management)
  6. مدیریت منابع انسانی پروژه (Project Human Resource Management)
  7. مدیریت ارتباطات پروژه (Project Communications Management)
  8. مدیریت ریسک پروژه (Project Risk Management)
  9. مدیریت تدارکات پروژه (Project Procurement Management)
  10. مدیریت قرارداد پروژه (Project Stakeholder Management)

آزمون پی ام پی PMP یا مدیریت حرفه ای پروژه، داوطلبین را در زمینه نحوه به کار بردن دانش مدیریت پروژه در کیس های واقعی به چالش می کشد و به همین دلیل دارا بودن گواهینامه PMP  نشان از تسلط بی چون و چرای دارندگان مدرک بین المللی و گواهینامه PMP بر حوزه های تخصصی و پیشرفته علم مدیریت پروژه دارد.

 

هزینه آزمون مدیریت پروژه PMP

موسسه PMI، دو هزینه متفاوت را برای شرکت در آزمون مدیریت پروژه PMP از متقاضیان دریافت می کند.

* هزینه عضویت PMI: هزینه حق عضویت PMI معادل 150 دلار آمریکا است و لازم است پیش از شرکت در آزمون پرداخت شود. لذا فردی که عضو موسسه PMI نیست، برای شرکت در آزمون باید 555 دلار آمریکا پرداخت کند.

* هزینه شرکت در آزمون: هزینه شرکت در آزمون PMP و اخذ مدرک PMP معادل 405 دلار آمریکا میباشد.

برای شرکت در آزمون PMP لازم است پس از مرحله عضویت و ورود به حساب کاربری،  از طریق منوی Certifications به بخش آزمون PMP، مراجعه کنید. سپس با تکمیل پروفایل، Application  خود را کامل و در مرحله بعد  اقدام به تعیین زمان و مکان آزمون در قسمت Schedule Exam نمایید. پس از شرکت در آزمون PMP،  نتیجه آزمون PMP به محض اتمام آزمون و  به صورت Pass و Fail در اختیار  شرکت کننده قرار داده می شود.

 

نکاتی پیرامون آزمون مدیریت پروژه PMP

* آزمون PMP، یک آزمون 200 سوالی تستی بوده که مدت زمان پاسخ گویی به آن 4 ساعت است.

* آزمون پی ام پی PMP یا مدیریت حرفه ای پروژه، به صورت کامپیوتری (CBE) ، توسط شرکت برگزار کننده آزمون Prometric و در کشور های همسایه نظیر امارات، ترکیه و پاکستان برگزار می شود.

دارا بودن شرایط زیر برای شرکت در آزمون PMP ضروری است:

   1- متقاضیان دارای مدرک لیسانس یا بالاتر: سابقه مدیریت پروژه به مدت حداقل 4500 ساعت و طی 35 ساعت آموزش مدیریت پروژه و تعهد پایبندی به اخلاق حرفه ای در آیین نامه PMI.

   2- متقاضیان دارای مدرک دیپلم یا فوق دیپلم: سابقه هدایت و مدیریت پروژه به مدت حداقل 7500 ساعت و طی 35 ساعت آموزش مدیریت پروژه به همراه پایبندی به اخلاق حرفه ای در آیین نامه PMI.

* به همراه داشتن کارت شناسایی به همراه عکس و امضا برای شرکت در آزمون پی ام پی PMP یا مدیریت حرفه ای پروژه  الزامی است.

* برگزار کنندگان آزمون PMP اجازه همراه داشتن ماشین حساب در آزمون PMP را به متقاضیان نداده اند اما آنها می توانند از ماشین حساب کامپیوتر استفاده کنند.

* هر فرد در 1 سال می‌تواند 3 بار در آزمون PMP شرکت کند و در صورتی که نتیجه آزمون PMP در هر سه آزمون Fail باشد، باید 1 سال صبر کرده و دوباره در آزمون PMP برای اخذ مدرک مدیریت پروژه حرفه ای شرکت کند.

* یکی دیگر از آزمون های موسسه PMI، آزمون PMI-PBA است که در سال های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. ثبت نام آزمون PMI-PBA مشابه سایر آزمون های پی ام آی است و با موفقیت در آزمون، گواهینامه PMI-PBA اعطا می شود. 

 

آمادگی آزمون PMP

PMBOK یا Project Management Body Of Knowledge ، که به نام پم باک هم شناخته می شود، مشهورترین استاندارد جهانی مدیریت پروژه است که در برگیرنده تعاریف، اصطلاحات و دسته بندی هایی است که در مدیریت پروژه به کار می رود. درواقع پم باک، زبان مشترک جهانی مدیریت  پروژه است که توسط انستیتو مدیریت پروژه آمریکا (PMI) تدوین شده است. آخرین نسخه از کتاب PMBOK، ویرایش ششم آن بوده که از طریق صفحه PMBOK Guide Standards با قیمت 55.94 دلار به فروش می رسد و برای تهیه آن می توانید از خدمات سایت "نسک آور" استفاده کنید.
 

آزمون PMP آنلاین در دوران کرونا

موسسه PMI به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم امکان برگزاری آزمون حضوری تصمیم به برگزاری آنلاین آزمون PMP گرفته است. آزمون PMP آنلاین کاملا مشابه آزمون حضوری و در حضور یک ناظر برگزار می شود. برای ثبت نام در آزمون آنلاین PMP لازم است به سایت موسسه PMP مراجعه و به ” Review Application Status ” تحت myPMI بروید. سپس روی ” Schedule Exam ” کلیک کرده و  آزمون آنلاین خود را از طریق Pearson VUE. برنامه‌ریزی کنید.

امکان شرکت در آزمون آنلاین PMP در تمام 24 ساعت روز در 7 روز هفته وجود دارد ولی با توجه به الزام وجود ناظر، لازم است که ساعت شرکت در آزمون آنلاین PMP از قبل مشخص شود. استفاده از موبایل در طی این آزمون ممنوع بوده و منجر به اتمام آزمون می شود. جزئیات بیشتر در باره این آزمون را می توانید در سایت موسسه PMI ملاحظه کنید.

 

سوالات متداول در خصوص شرکت در آزمون PMP

آزمون PMP از 200 سؤال در رابطه با مفاهیمی چون راه‌اندازی پروژه، برنامه‌ریزی پروژه، اجرای پروژه، نظارت و کنترل پروژه و به اتمام رساندن پروژه تشکیل شده است و مدت زمان پاسخگویی به آن‌ها 4 ساعت است.

از 10 مبحث مختلف زیر آزمون PMP سوال پرسیده می شود که لازم است داوطلبان از طریق کتابها و دوره های آموزشی، آمالدگی لازم در آزمون PMP را کسب کنند: 1-مدیریت یکپارچه‌سازی پروژه (Project Integration Management) 2-مدیریت محدوده پروژه (Project Scope Management) 3-مدیریت زمان پروژه (Project Time Management) 4-مدیریت هزینه پروژه (Project Cost Management) 5-مدیریت کیفیت پروژه (Project Quality Management) 6-مدیریت منابع انسانی پروژه (Project Human Resource Management) 7-مدیریت ارتباطات پروژه (Project Communications Management) 8-مدیریت ریسک پروژه (Project Risk Management) 9-مدیریت تدارکات پروژه (Project Procurement Management) 10-مدیریت قرارداد پروژه (Project Stakeholder Management)

هزینه آزمون کامپیوتری PMP برای اخذ گواهینامه مدیریت پروژه حرفه ای در صورت عدم عضویت PMI برابر با 555 دلار و در صورت پرداخت حق عضویت PMI، برابر با 405 دلار است.

بله، هر فرد در 1 سال می‌تواند 3 بار در آزمون PMP شرکت کند و در صورتی که نتیجه آزمون PMP در هر سه آزمون Fail باشد، باید 1 سال صبر کرده و دوباره در آزمون PMP برای اخذ مدرک مدیریت پروژه حرفه ای شرکت کند.